Barion Pixel

VI. Tápanyagos Szakmai Nap – Gödöllő

AGRO.bio Hungary Kft. sajtóanyag

Gazdaságos termesztés komplex mikrobiológiai technológiája

A mikrobiológiai termékek alkotta komplex termesztéstechnológia hatékonyságával kapcsolatban

adott elő Daoda Zoltán, az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatója.

A cég egyedülálló mikrobiológiai termékportfóliója – növényspecifikus talajbaktériumok, talajalga, mikorrhiza gomba, trichoderma gomba és élőalgás lombtrágya – egy teljes, komplex és gazdaságos megoldásra ad lehetőséget, biztonságot a termelőknek. Napjainkban ez különösen pénztárcába nyúló kérdéssé vált, melyet az előadó bemutatott az érdeklődőknek.

A talajok termőképességét, így értékét jelentősen meghatározza azok szerkezete és szervesanyag tartalma és a tápanyag- és vízgazdálkodási képessége, amelyet az AGRO.bio termékeinek komplex és együttes használata tovább tud fokozni.

DANUBA

mikorrhiza bizonyos gombák és a növények között kialakult szimbionta életközösség.

A növénytermesztésben a növény gyökereihez kapcsolódó arbuszkuláris mikorrhiza növelése többféle előnnyel jár.

A mikorrhizát alkotó gombafajok a növények gyökérzetébe belenőve, azokat behálózva akár többszázszorosára növelhetik a növény által elérhető talaj térfogatát, a felvehető víz és tápanyag (pl. foszfát, molibdén, réz, cink, stb. ionok) mennyiségét. Különösen fontos ez gyengébb minőségű talajok esetén, illetve stresszhelyzetekben.

A mikorrhizával jól átszőtt gyökérzet fittebb növényállományt, jelentős termésnövekedést tud biztosítani, akár több egymást követő kultúrán átívelően is.

Az arbuszkuláris mikorrhiza többsége nem növényfaj-specifikus, viszont vannak növénycsaládok, melyeket a mikorrhiza képtelen kolonizálni. Ilyen a disznóparéj és libatopfélék, valamint a keresztesvirágúak (pl. repce, káposztafélék, cukorrépa). E növények esetén a mikorrhiza előnyeit nem tudjuk kihasználni.

A kereskedelemben a mikorrhiza mikrogranulátumként, folyékony változatban és  takarónövények vetőmagkeverékével kombinálva is elérhető.

Varga Sándor : Mikrobiológiai oltóanyagok – tények, érvek, eredmények

Varga Sándor előadásában két példán át igyekezett „közelhozni”, tetten érni ennek a szabadszemmel láthatatlan világnak számunkra nélkülözhetetlen szolgáltatásait.

A biostimulátorok használatával kapcsolatos tudásanyag a tudomány, a gyártók és a felhasználóknak köszönhetően folyamatosan bővül. Újabb és olcsóbb technológiák jelenleg meg a vizsgálati módszerek között, gyakorlatilag minden adott (agrárpolitikai háttér, ökotudatosság erősödése) a biostimulátorok piacának robbanásszerű bővüléséhez.

Ugyanakkor érthető a termékekkel kapcsolatos szkepticizmus is egyes gazdálkodók részéről, hiszen parányi segítőink sem láthatók, illetve közvetett és közvetlen hatások nem minden esetben egyszerűen mérhetők.

Bevezetőjében a PGPR baktériumok eddig megismert és viszonylagosan jól feltárt hatásmechanizmusait tüntette fel, majd a kísérleteik fontosságáról beszélt a laborvizsgálatoktól a tenyészedényes, kisparcellás kísérleteken át a nagyüzemi eredményekig. Két gyakori baktériumtörzzsel elvégzett érdekes vizsgálatsorozatot mutatott be a hallgatóságnak a petricsészétől induló vizsgálatoktól kezdődően a szántóföldön is megmutatkozó eredmények bemutatásával zárva előadását.

Pro-Feed Kft.

A Pro-Feed Kft. növény egészségügyi termékeinek forgalmazása mellett elhivatott az agrár szakemberek növény- és stressz élettanos tudásának bővítésében. Ezért kérte fel Dr. Parádi Istvánt, az ELTE TTK Biológiai Intézet Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszék egyetemi adjunktusát egy, az aszály stresszel foglalkozó előadás megtartására.

Az aszály okozta stressz növényélettani hatása

A klímakrízis és a talajok pusztulása miatt már a közeli jövőben az aszályos periódusok súlyosbodására kell számítanunk. A szárazság az egyik legkomolyabb növényeket érő stresszhatás, amelyet számos párhuzamos stressztényező is fokozhat. Az oxidatív stressz és a párologtatás leállása miatt az aszály a fotoszintézis sérülését és így hosszabb távon a terméshozam csökkenését okozza. A növények szárazföldre lépésük óta, félmiliárd éve fejlesztik a száraszságstressz elleni alkalmazkodóképességüket, amely genomjukban kódolva megtalálható. A jövő feladata, hogy a termesztett növényfajok széles rokonsági körének vizsgálatával olyan genetikai és biokémiai lehetőségeket derítsen fel, amellyel fokozható az aszály elleni rezisztencia. Ugyancsak fontos lehetőség a szimbionta mikrobiális szervezetek alkalmazása és az együttélés előnyeinek kiaknázása, valamint a növények kommunikációjának és a stresszhatásokra adott egyedi jelzéseinek megismerése és válaszreakcióik esetleges modulálása.

Fitohorm Kft.

Mezo- és mikroelemek a nitrogén szolálatában.

Téglás-Kovács Zoltán, szaktanácsadó, Fitohorm Kft.

A tavalyi év végére soha nem látott nitrogén műtrágya árakkal néztek szembe a mezőgazdasági termelők, szinte sokkolta ezt a réteget, mivel a nitrogénműtrágya az az egyetlen eleme a gazdálkodásnak, ami ki nem hagyható nagymértékű eredménykiesés nélkül. Sokféle terv megfogalmazódott ennek a kiküszöbölésére, ebből az egyik az, hogy segítjük a nitrogén hasznosulását különböző anyagokkal, tápelemekkel. A mezo- és mikroelemek közül ezek a réz, kén, mangán, molibdén. Ezen szerepükről eddig is tudtunk, de a jelenlegi körülményeknek köszönhetően ezek felértékelődtek, amellett, hogy más előnyős szerepük is előtérbe kerülhet. A legfontosabb ezek megfelelő időzítése megfelelő hatóanyagformákkal, tudnunk kell, mi a megfelelő fenológiai stádium.  A levéltrágyázás költségének aránya a teljes technológián belül jelentősen csökkent, amellett, hogy a levéltrágyák haszna és megtérülése a takarékoskodásra kényszerülő gazdaságokban jelentősen nőtt, a csodákat pedig fogadjuk fenntartással!

A műtrágyák drágulása miatt a termelők figyelme az olyan technológiák felé fordul, mely során a növény gyökereinek erőteljes fejlődésével a kezelt növények tápanyagfelvétele növelhető és így az alacsonyabb tápanyagtartalom mellett is megfelelő termést hozhatnak.

Az Amalgerol® termékek a növény gyökerén élő mikorrhiza gombák szaporodását segítik elő. A mikorrhiza gomba behatol a növény gyökérsejtjeibe és együtt él a növénnyel. Így távolabbi területekről képes a növénynek vizet és tápanyagot szolgáltatni, cserébe a gazdanövény szerves anyagokat, vitaminokat biztosít a mikorrhizának. Az Amalgerol® kezelés a mikorrhiza mennyiséget a növények gyökerén több, mint hétszeres mértékben emeli meg.

Az Amalgerol® Starter mikrogranulátum 5%-os arányban tartalmazza az Amalgerol® Essence mikrogranulált formulációját, elősegítve a mikorrhiza felszaporodását a gyökereken, a tápanyag feltáródást és ezáltal a növény fejlődését.

Malagro Kft.

Stimulálni márpedig kell

Mindennapjainkban gyakran alkalmazzuk a stimulációt. Különböző módszerekkel emeljük teljesítményünket. Gondoljunk csak egy egyszerű teára, vagy kávéra, olyan növényi kivonatokra, amik a mi életfolyamatinkat stimulálják. Ugyanezen elven használjuk a növénytermesztésben alkalmazható élettani hatású anyagokat. Egyelőre sokan csak használják, de nem mindig hatékonyan, ezért a belé vetett hit még nem mindenhol magas. Ismert élettani hatású anyagokat célzottan alkalmazva sikeresen támogathatjuk termesztett növényeinket és emelhetjük magasabbra a termés mennyiségét, minőségét. A valódi biostimulátorok ismert hatáson és pontosan meghatározott időzítésen alapulnak. Alkalmazásukkal hatékonyan növelhető a termés mennyisége és minősége. Az európai piacok egyre inkább azokat a termékeket keresik, amik a tömeg helyett inkább minőségtudatosan lettek előállítva. Ennek a gazdálkodási iránynak meghatározó eleme a vegyszermentes, környezetkímélő módon alkalmazható biostimulátor.

Timac AGRO Hungária Kft.

Kulcs a magasfokú hatóanyag-hasznosuláshoz

Eddig is fontos volt, de a megemelkedett árak miatt most még inkább kiemelkedő jelentőségűvé válik, hogy az alkalmazott műtrágyák milyen hatásfokkal tudnak hasznosulni a kultúrnövényeink számára. Nem elegendő csupán a műtrágyák összetételének alapos ismerete, e mellé fokozattan figyelembe kell vennünk a talajadottságokat, a talaj tápanyagszolgáltató képességét, a környezeti és éghajlati viszonyokat, a vetésforgót és természetesen a célként kitűzött termésátlagot is.

A Timac AGRO kutató csapata már több évtizede felismerte és adaptálta a termékfejlesztési folyamat során a hatóanyag védelemben és a biostimulátorok alkalmazásában rejlő lehetőségeket.

A speciális alapanyagok (TOP-PHOS, MESCAL) és megfelelő biostimulátorok használatával e nehezített körülmények mellett is növelhetjük a termésmennyiséget, fokozhatjuk a termés minőségét, segíthetjük a talaj „egészségének” megőrzését és a talajban található mikroorganizmusok fejlődését.

Huminisz Kft.

A humin- és fulvósavas lombkezelések hatása a szőlőmust minőségére stressz körülmények között

Élete folyamán minden élő szervezetet végig kísérnek a környezetből származó stresszhatások. A növényekre is számos stresszor hat, melyek negatívan befolyásolják a növény homeosztázisát, és végső soron károsan hatnak a szerves anyag beépülésre.
Szőlőültetvényben vizsgáltuk a szélsőséges hőmérsékleti stressz, a vízhiány és az UV-sugárzás okozta, nyári meleg időszakokban gyakorta együttesen jelentkező káros hatásokat. Emellett kézi és gépi lombtépéses technikát is alkalmaztunk.
A szélsőségesen meleg időjárás megbonthatja az egyensúlyt a légzés és a fotoszintézis között, mivel ezek az életfolyamatok eltérő módon reagálnak a hőmérséklet változásaira. A C3-as szőlőnél a sötétszakaszban működő enzim – hőérzékenysége miatt – a nagy melegben leáll és így a szervesanyag beépülése időlegesen szünetel.
A fotoszintézis intenzitásának csökkenésével párhuzamosan a stresszorok hatására nő a fluoreszcencia mértéke. A fluoreszcencia a fotoszintézisben hasznosítatlan fényhányad, mely a környezetbe visszasugárzódik. Minél nagyobb a részaránya, annál kevesebb a fotoszintézisre fordítható, hasznos energiahányad. Egy bizonyos küszöbérték elérése után a légzés intenzitása megnő, túlsúlyba kerülnek a lebontó folyamatok. A két elsődleges biokémiai folyamat mindegyike károsodik, ezáltal kettős veszteséggel számolhatunk.
A stresszhatások következtében általános sejtszintű válaszreakcióként megnövekszik az abszcizinsav (ABA) mennyisége a növényi sejtekben. Ez azonnali sztómazáródáshoz vezet.
Ha a sztómák zártak, a növény nem képes megszabadulni az energia feleslegtől és a hőmérséklete megemelkedik, egyfajta „lázas” állapotba kerül.
A stresszhatások nyomán a fotoszintézisben az elektrontranszportlánc működése zavart szenved. A sejten belül egyes elektronok a láncból kilépnek és reakcióba lépnek a sejtben állandóan jelenlévő oxigén molekulákkal. A reakció nyomán elkerülhetetlenül kialakul a másodlagos, oxidatív stressz, ún. aktivált oxigénformák (ROS) jönnek létre, melyek erőteljes roncsoló hatással bírnak. A ROS első támadáspontja a sejthártyákat alkotó lipid kettős membránrendszer. A lipideket a ROS molekulák roncsolják, peroxidálják (lipid-peroxidáció).
A lipid-peroxidáció hatására a membránok kilyukadnak, megszűnik az ATP képződés a sejtekben, energia hiány lép fel, a sejthalál (apoptózis) elkerülhetetlen.
Ez a visszafordíthatatlan károsodás megelőzhető!
Az UV-stressz szövetroncsoló hatása nyomán a pentóz-foszfát út aránya a glikolíziséhez képest megnő. Ez fontos lehet, hiszen egyrészt lehetőséget ad a nukleinsav szintézisre, amelyre szükség van a regenerációs folyamatok során (nukleinsavak → fehérjeszintézis). Másrészt, ha intenzíven működik a pentóz-foszfát-út, jobban működhet a sikimisav-út is, mert az előbbiből ágazik le. A sikimisav-úton többféle antibakteriális, védekezésben, regenerálódásban szerepet játszó vegyület keletkezik. Emellett itt termelődik több, a bor minőségéért felelős íz- és aromaanyag, illóanyag (di- és szeszkviterpének) is.
A humin- és fulvósavas készítményekkel történő lombkezelésekkel segíthetünk a növénynek leküzdeni a többszörös stressz okozta károkat. A humin-fulvosavas termékeket megfelelő időben kijuttatva támogatják, serkentik az aktuálisan zajló, aktív életfolyamatokat. Emellett bizonyítottan növelik a stressztoleranciát, a környezeti hatásokra adott gyorsabb válaszok segítik a növény egyedi akklimatizációját. Segíti a kijuttatott tápanyagok növénybe való bejutását és sejtszinten történő megfelelő hasznosulását.
Kísérletünkben zsendüléskor kézzel, illetve géppel végzett lombtépés utáni komplex humin-és fulvósav alapú növénykondícionáló és lombtrágya készítményekkel történő kezelések hatásait vizsgáltuk Cabernet franc szőlőfajtában. A szüreti eredményeket tekintve a humin-és fulvósav alapú növénykondícionáló készítményekkel kezelt és kézi lombtépéssel beállított kezelések bizonyultak a legjobbnak. A mennyiségi vizsgálatokat kiegészítve próbaszüreti mustmintákból az általános paramétereken kívül megvizsgáltuk, hogy milyen hatással bírnak a kezelések az aszkorbinsav, az összes polifenol, az antocianinok és a glutation ellátottságban a teljes éréskori állapotban.
A borkészítéshez feldolgozandó szőlő minőségét az utóbbi évtizedekig többnyire csak a cukor- és a savtartalom függvényében értékelték. Napjainkban egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek az erjesztés során az élesztősejtek számára felvehető nitrogén források (YAN), az aromaanyagok képződésében szerepet játszó prekurzorok (például az alfa-aminosavak, kéntartalmú alfa aminosavak, glutation) és az oxidációs hatásokat pufferelő, elsődleges- és másodlagos aroma anyagokat védő komponensek (például aszkorbinsav, glutation).
A mérések alapján megállapítható volt, hogy a must aszkorbinsav mennyisége kezelt, gépi lombtépéses mustmintákban kimagasló volt (13,48 mg/l) a kontroll, gépi lombtépésből származó minták vizsgálti értékeihez képest (11,18 mg/l).
A kezelt kézi lombtépéses kezelésből származó must glutation szintje 78%- al volt magasabb a kontrollhoz képest, míg a kezelt kézi lombtépés minta is 54%-os növekedést mutatott. A 2019.évi méréseink alapján mind a Kéknyelű, mind a Cabernet franc mustmintákban a humin-és fulvósavas kezelés hatására kiemelkedő, 70%-ot meghaladó glutation növekedés látszik a mérési eredmények alapján. A kezeletlen kontroll mintákban épphogy meghaladja a glutation szint a szakirodalomban publikált minimum szintet.
A kezelt kézi lombtépés kísérletben az összes polifenol szintje 52% -al volt magasabb a kontrollhoz képest, míg a kezelt gépi lombtépéses mustmintákban 100%-os növekedést mutatott. Ezek alapján látható, hogy a komplex humin.és fulvosavas kezelések kiemelkedő hatással bírtak a fenolos érettségi szint alakulására.
Katechineket a négy minta közül három mustmintában tudtunk kimutatni különbséget, a három minta esetén hasonló nagyságrendben, a kontroll kézi mintában pedig kimutatási határ alatt, azaz gyakorlatilag 0 mg/l volt. Eközben a legnagyobb érték a kezelt kézi lombtépés esetén 8,13 mg/l volt.
A kékszőlő fajtákban az antocianinok közül a legjelentősebb a cianidin-O-glükozid. Mérési eredményeit összehasonlítva is a kezelt minták szerepeltek jobban: a kezelt kézi lombtépés 55%-os növekedést mutatott a kontrollhoz képest, míg a kezelt gépi lombtépés 31%-os növekedést mutatott.
Az eredmények alapján elmondható, hogy az aszkorbinsav, a glutation, az összes polifenol, valamint az antocianin értékek is kimagaslóak voltak a humin-és fulvósavas kezeléseknél a kontrollhoz képest. A komplex humin-és fulvósavas növénykondicionálási és lombtrágyázási kezelésről kijelenthető, hogy képes hatékonyan korrigálni a negatívan ható abiotikus tényezők miatt kialakuló alacsony glutation szintet. A gépi kezelt minták esetében egyedül az összes polifenol értéknél volt kimutatható kiugró érték, míg a kezelt kézi lombtépés a kontrollhoz képest a többi paraméternél egy stabilan kimagasló értéket mutatott. Mindezek alapján következtetésként levonható, hogy a humin-és fulvósavas növénykondícionáló készítményekkel történő kezelések pozitívan hatottak a Cabernet franc mustjának minőségére, valamint az emberi szervezet számára is hasznos beltartalmi értékeire.

Yara

Átrendeződik-e, átrendeződhet-e az elemek aránya a szántóföldi tápanyag-utánpótlásban?

A címbéli kérdés a műtrágya-árrobbanás következtében megjelenő megoldási javaslatok, újraértelmezett technológiák miatt merült fel.  A csökkenő vagy elmaradó alaptrágyázás esetén sokat segíthetne a vetésszerkezet átalakulása, vagy az alkalmazott tápanyagok hatékonyságának növelése. A különböző fajok között nagyon nagy az eltérés az NPK igényeket tekintve. A foszforra még az eddigieknél is nagyobb figyelmet kell fordítani, akár a termésben felhalmozódó mennyiséget, a talajban történő inmobilitást, a vegetációs igényeket, a talaj pH értékét vesszük figyelembe. Hasonlóan növényre szabottan kell alkalmazni a különböző mezo-, mikroelemek kijuttatását. Figyelni kell az elemek közötti hatásra, a környezetei tényezőkre, a növény fejlettségi állapotára stb.  Középtávon nem látni olyan megoldást, amely kardinálisan megoldaná a P-K kérdést. Az eddigi technológiák sokkal kifinomultabb és precízebb alkalmazása csökkentheti a mennyiségeket, módosíthatja az arányokat.

2022-02-20T20:35:52+00:002022.02.20.|

Cím

Go to Top