Barion Pixel

Hatalmas érdeklődés övezte a KITE Zrt. nyár eleji bemutatóit


Hagyományosan a nyár elején rendezik meg Nádudvaron és Dalmandon a KITE Zrt. technológiai bemutatóit. Most sem volt ez másképp. Május 24-re és 26-ra esett az esemény, melyen a megszokott tartalom kiegészült a precíziós gazdálkodási megoldások bemutatásával is.

Mielőtt a nézőközönség megtekinthette volna a fajtasorokat – a már megszokott módon – előadásokat hallhattak a mezőgazdaságot érintő legégetőbb kérdésekkel kapcsolatban. A napot Hadászi László innovációs főigazgató nyitotta meg mind a két eseményen, aki az egész európai mezőgazdasági közösséget foglalkoztató – angolul Green Deal névre hallgató – Európai Zöld Megállapodásról, és annak az agráriumra gyakorolt hatásáról tartott előadást.

Elhangzott, hogy az élelmiszerbiztonságnál nem lehet fontosabb a termésbiztonság. Vagyis ahhoz, hogy teljesíteni tudjuk azokat az elvárásokat, melyeket az Európai Unió várhatóan támasztani fog minden tagállammal szemben, és amelyekre 2030-ig kell megoldást találnunk, olyan alternatívákat kell keresnünk a mezőgazdasági termelésben, melyek a környezettudatosság, a fenntarthatóság elveit maximálisan kiszolgálják. Ha a termésnövelő anyagok és a növényvédő szerek felhasználását csökkentenünk kell, akkor meg kell találni azokat a lehetőségeket, amelyek hozzásegítenek bennünket ahhoz, hogy ezek között a körülmények között is sikeres és hasonló hozamokat ígérő növénytermesztést tudjunk végezni.

Meg kell tanulni alkalmazni azokat a technológiai elemeket és termékeket, melyek ma a termelésben még nincsenek a középpontban, de fejlesztésük elindult, töretlen és a nagyobb mezőgazdasági termékgyártók már beillesztették azokat a jövőképükbe. A növényvédelmi technológia mind a műszaki elemek, mind pedig az inputanyagok odalán tartalmaz már olyan termékeket, melyek nem a kémiai, hanem a biológiai vagy a mechanikai védelem módszertanát alkalmazzák. És napvilágot látott már annak a kijuttató eszköznek a prototípusa is, mely egy időben felvételezi a kár- vagy kórokozót, és juttatja ki a növényvédő szert kizárólag a fertőzött területre, jelentősen csökkentve ezzel a felhasznált anyagmennyiséget vagyis valós idejű beavatkozást tesz lehetővé.

Mindezek mellett a precíziós gazdálkodás is szolgálja az uniós elvek megvalósulását. A szükséges és elégséges elv, valamint a növényvédő szerek és műtrágyák differenciált kijuttatása szintén a felhasznált inputanyagot csökkenti.

A következő előadásban Mészáros Gábor rendszerfejlesztési igazgató mutatta be a KITE Zrt. Precíziós Gazdálkodási Rendszerének releváns részeit és egy nagy horderejű bejelentéssel is készült. A PGR PrecZone felületén jelenleg 16 alkalmazás és 3 ingyenes mobilapplikáció érhető el a felhasználók számára. A rendszer egységes adatbázisokon alapul, ahol a tervezéstől a végrehajtásig a termelő minden pontba betekinthet és döntéseket hozhat. A rendezvényen egy gyakorlati példán keresztül nézhették végig az egybegyűltek, hogyan zajlik a termőképesség alapján történő technológiai tervezés folyamata.

Első lépésként a felhasználók az adatbetöltőkön keresztül feltölthetik tábláik kontúrjait és a hozzá tartozó információkat. A magas térinformatikai szaktudást igénylő feladatokat, mint a termőképesség meghatározása 10×10 m-es rácshálóban, vagy a legújabb fejlesztésű multipoligonos zónázás és azt követő hozamcél meghatározást a KITE szaktanácsadói végzik és a kész térképeket töltik be az adatbázisba. A georeferált talajmintázást 10 automata talajmintavevő autóval végzik a KITE szakemberei, a mintázás folyamatát, illetve a laboreredményekből készült térképeket a megrendelők a PrecSoil alkalmazásban tekinthetik meg. Következő lépésként a technológia tervezése történik, a KITE saját fejlesztésű tápanyagtervező szoftverével és kijuttatástervezőjével, mely KITÁP névre hallgat. Eddig ezt a két alkalmazást csak a szaktanácsadók használhatták. A rendezvényen került bejelentésre, hogy 2022. május 26-tól a PGR felhasználók is birtokba vehetik és teljeskörűen használhatják.

A tervezési feladatok után a technológia nyomon követése kulcskérdés, erre kiváló megoldás a John Deere műveleti központja, a növény egészségügyi állapotát és változásait mutató PrecSat Extra, a meteorológiai adatokat megjelenítő PrecMet és a Növényvédelmi előrejelző alkalmazás.

A szántóföldi bemutatón kiemelt figyelmet kapott, hogy a mezőgazdasági termelés digitális átállása pályázatban a KITE Zrt. hogyan tudja segíteni a termelőket a pályázat sikeres megvalósításában. A kiírás szerint ugyanis a gépbeszerzések mellett kötelező elemként szolgáltatásokat kell igénybe venni. Kecskés Zsolt, a Kiemelt Szolgáltatási Igazgatóság vezetője, valamint Hodos Lajos gépüzemeltetést támogató vezető fogalmazta meg a válaszokat a sokakban felmerült kérdésekre, hogy milyen szolgáltatásokat tartalmaz a PGR Partner Profit Programja, és a digitális, térinformatikai terheket, valamint a gépüzemeltetés felmerülő problémáit hogyan, milyen módon tudja csökkenteni a KITE Zrt.

Sojnóczki István, a KITE Zrt. technológiai fejlesztési igazgatója a bemutató során több olyan technológiai módszert, inputanyagot ismertetett, melyek az idei szélsőséges helyzetben is működnek és segítenek a termesztett kalászos gabonáink és a repce számára a kritikus stresszidőszakok és helyzetek hatásainak mérséklésében, a növényi életfolyamatok fenntartásában.

A precíziós gazdálkodás eszköztára, a helyes, termőhelyhez illeszkedő hibrid- és fajtaválasztás jó alapot biztosít, ezeket dr. Tóth Árpád, a Vetőmagkereskedelmi Üzletág termeltetési koordinátora ismertette a nagyközönséggel.

A kijuttatástechnika legújabb megoldásai is segítenek az eredményes beavatkozásokban. Erre a dróntechnológia legújabb megoldásait használták a bemutatón. Nagy Gábor termékmenedzser a DJI Phantom P4 Multispectral névre hallgató felvételező és az Agras T30-as kijuttató drónját mutatta be a nagyközönségnek. 

A víz pótlásra több lehetőség létezik, ezek közül Balogh József termékmenedzser a KITE csévélődobos rendszerének ismérveit és lehetséges megvalósítási módjait, valamint üzemeltetésének összefüggéseit mutatta be.

A KITE Zrt.-ről:

A 100%-ban magyar tulajdonú KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. központja Nádudvaron található, az 5 régióba és 20 alközpontba szervezett kereskedelmi és szolgáltató hálózata pedig az ország egész területét lefedi. Munkatársainak száma az 1700 főt is meghaladja, akiknek több mint 45%-a felsőfokú végzettségű.

A KITE Zrt. dinamikusan fejlődik és piacvezető mezőgazdasági integrátorként a cégcsoport 2021. évi nettó árbevétele meghaladja a 410 milliárd forintot.

A vállalat a precíziós és talajkímélő gazdálkodáshoz kapcsolódó technológiák széles körű elterjesztésével közvetíti az agrárinnovációt a gazdálkodók felé, elősegíti versenyképességüket, és felelősen hozzájárul a gazdasági, környezeti és társadalmi fenntarthatósághoz.

További információk a www.kite.hu oldalon találhatók.

2022-06-03T10:00:56+00:002022.06.03.|

Cím

Go to Top